Vinales

Vinales

Provincie Pinar del Rio se nachází na západním cípu Kuby. Právě zde se pěstuje Vuelta Abajo – nejkvalitnější a nejdražší tabák na světě. Vhodné klimatické podmínky také podporují růst palem. Je možné identifikovat zde okolo třiceti druhů. Netypickou faunu zastupují hejna kondorů krocanovitých.


Celou oblastí se táhne pohoří Cordillera de Guaniguanico. Jeho východní část byla v roce 1984 prohlášena UNESCO za biosférickou rezervaci. Roste zde přes 800 rostlinných druhů, z nichž 300 není možné najít kdekoliv jinde.

Hlavní město provincie nese stejný název jako provincie sama – Pinar del Rio. Žije zde asi 128 000 obyvatel. Název získalo podle velkého množství pinií, které zde rostou doslova na každém kroku. Počátky města sahají do 16. století, od 18. století se zde začíná pěstovat tabák. O bohatství, které přinášelo pěstování tabáku, svědčí několik monumentálních vil.

Lákadlem pro turisty je zajisté možnost prohlídky tabákové továrny Fabrico de Tobacos Francisco Donatién, kde během asi 20 minutové prohlídky návštěvník spatří proces ruční výroby kubánských doutníků. (Lístky na vstup do továrny se ze záhadných důvodů neprodávají přímo v továrně, ale ve městě.)

Vinales

Malé městečko žijící zejména z touhy turistů navštívit stejnojmenný národní park. Mezi kulturní památky patří Galéria de Arte, Casa de la Cultura a Museo Adela Azcuy. Jinak se víceméně jedná jen o centrum pro ubytování přírodymilovných turistů. Zajímavostí městečka je snad pouze velmi silný kult Los Cinco Volveran (Pěti statečných), kteří odešli do USA bránit revoluci a byli za to velmi výrazně trestáni. V mnoha zahrádkách je možné spatřit pomníčky s pěticípou hvězdou, kde v každém cípu je vyobrazen portrét jednoho z hrdinů.

Národní park Vinales

Národní park Vinales leží v pohoří Sierra de Los Organon (asi 27 km na sever od Pinar del Rio). Typickým rysem parku jsou zvláštní kopce homolovitého tvaru označované jako Morgoty(sloní hřbety). Tyto vápencové útvary vznikly pravděpodobně asi před 160 miliony let. Na seznam UNESCO bylo údolí zapsáno v roce 1999. Při procházce údolím je možno pozorovat mnoho zachovalých koloniálních usedlostí a pozůstatky indiánských kultur. Přibližně uprostřed parku je možné nalézt skálu zvanou Mural De La Prehistoria. Na ní se nachází kresba, která znázorňuje vývoj člověka od trilobita k revoluci. Autorem malby je Leovigild Gonzáles (kubánský vědec).

Poblíž Mural De La Prehistoria se nacházejí dva nejvyhledávanější kopce údolí. Stojí naproti sobě přes silnici a nazývají se Morgotes dos Hermanas.

Kromě nadzemních přírodních krás je ve Vinales možné absolvovat také prohlídku krasových jeskyní. Nejznámější jeskyní je Cueva del Indio. Touto jeskyní protéká řeka San Juan a Juan Miguel. Dále pak jeskynní systém Santo Tomas, kde se nachází okol 45 km jeskyních galerií. Prohlídke Cueva de San Miguel pak končí na místě zvaném El Palenque de los Cimarrones, kde se dříve ukrývali uprchlí otroci.
Zajímavost: V horách Sierra del Inferno žije venkovská komunita uctívačů vody.