Impozantní koloniální architektura, pláže plné sněhově bílého písku, nádherné tanečnice salsy, pláže cukrové třtiny, doutníky, hodně rumu a vynikajících koktejlů a nejen to můžete vidět, poznat a zažít právě na Kubě.

Kdy se vydat na Kubu?

Nejlepší období pro dovolenou na Kubě je od prosince do dubna, vyhnete se tak horkým letním měsícům a hurikánům. Jelikož se jedná o sezónu, kdy na Kubu míří nejvíce turistů (převážně Evropané a Kanaďané), je potřeba počítat s vyšší cenou za ubytování. Pláže bývají plné během vánoc, velikonoc, státních svátků a července & srpna, kdy mají prázdniny místní. Pokud chcete zažít nějaký ten hurikán na vlastní kůži, zkoušejte štěstí od srpna do prosince. Zájezdy na Kubu se vyplatí!


Co si vzít sebou?

Oblečení

Jelikož je Kuba tropický ostrov, nebudete pravděpodobně potřebovat žádné zimní bundy. Postačí lehké oblečení z obyčejné bavlny, v zimním období je pak lepší se přivléct např. svetrem či lehkých kabátem. Turistické autobusy, restaurace a hotely bývají klimatizované. V deštivém období (květen až říjen) nezapomeňte na deštník nebo lehkou nepromokavou bundu (např. z Gore Texu).

Elektrická zařízení

Napětí v zásuvkách je 110 voltů / 60Hz, v hotelech a turistických střediscích také 220 V.

Víza

Občané ČR potřebují pro vstup na Kubu platné vízum. Pro turistický pobyt dostanete vízum v podobě turistické karty. Kartu obdržíte na počkání na konzulárním oddělení ZÚ Kuby v Praze (Sibiřské nám. č 1., Praha 6) a bude vás stát 630,- Kč. S touto kartou pak smíte na Kubě pobývat 30 dní. Prodloužit pobyt o dalších 30 dnů musíte pak na cizinecké policii za 25 CUC. Při cestě na Kubu nezapomeňte na cestovní pas a polovinu výše zmíněné turistické karty, která se odevzdává při odletu.

České velvyslanectví na Kubě najdete v Havaně na adrese Ave. Koh.y No. 259, Nuevo Vedado, 10600 La Habana.
Peníze

Co si lze dovést?

Pro osobní potřebu si lze dovést dvě láhve likéru, karton cigaret, 10 kg léků, fotoaparáty a videokamery, MP3 přehrávače a jiné el. zařízení.

TIP: Chcete se nejlépe pojistit při cestě do zahraničí? Cestovní pojištění do zahraničí nejlevnější na internetu. Lepší už nenajdete.

Co si sebou nebrat?

Na Kubu je zakázáno dovážet pornografický materiál, omamné látky a jiné drogy, střelné zbraně, živá zvířata, rostliny, el. vybavení domácností (ledničky, sporáky, toustovače, ..), vysílačky, GPS.
Komunikace

Telefonní přečíslí Kuby je 53. Na Kubě fungují GSM telefony. Mít doma připojení k internetu je na Kubě nelegální, pokud si chcete zasurfovat, musíte navštívit vládní komunikační centrum. Dočkat byste se měli i rychlého připojení, bude vás to ale stát kolem 6 CUC (120 Kč) za hodinu.

Zdraví

Kubánské jídlo a pití

Kuba je považovaná za poměrně bezpečnou v tomto směru. Jídlo i pití by mělo být většinou nezávadné. Pozor si dávejte zejména na vodu; i místní si Kubánskou vodu raději převaří. Při pití nepřevařené vody se vám sice nic nemusí stát, je však lepší si koupit vodu balenou (španělsky agua embotellada). Je také potřeba hodně pít, pokud člověk není zvyklí na vyšší teploty. Jeden a půl litrová voda v plastové lahvi vyjde maximálně na 2 CUC (zhruba 40 Kč). Pozor si dejte na nepasterizované mléko a vejce a zeleninu opláchnutou ve vodě z kohoutku.

Očkování, nemoci

Jako při cestování do jiných zemí je dobré zvážit očkování proti možným chorobách a různým nemocí. Většinou se doporučuje očkování alespoň na Hepatitis B and Tetanus. Infekce viru HIV je menší než 0.1 %. Lékarny nemají spoustu léků na které je západní svět zvyklý, proto si nějaké základní léky vemte sebou.
Lékařské ošetření

Pro cizince je vyčleněna nemocnice Cira García v Havaně nebo jiné nemocnice v turistických oblastech. Ošetření je placené. Za první návštěvu lékaře se obvykle platí kolem 25 CUC. Obecně je zdravotní péče na Kubě drahá. Je lepší si zajistit zdravotní pojištění do zahraničí, pojištění od VZP na Kubě uznávají.

Nemocnice “Clínica Central Cira García” Calle 20, No. 4101 Esquina a Ave. 41, Miramar, La Habana tel: 204-28121-14

Clínica Internacional Varadero tel: 045/66 72 26

První pomoc 55-1185, 55-1584, 55-1585

Kardiovaskulární ambulance 40-5093, 40-5094

Telefonní číslo naléhavé pomoci je 26811 (zahrnuje policii, hasiče i lékaře).