Vedle doutníků je rum druhá největší neřest, kterou si Kubánci s oblibou dopřávají. Příznivá tropická teplota, vlhkost vzduchu a velmi kvalitní zemina zajišťují nejlepší podmínky pro pěstování cukrové třtiny. Vysoká kvalita rostlin a z pokolení na pokolení předávaná tradice zajišťuje kubánskému rumu jak vysokou kvalitu, tak nezaměnitelnou chuť a vůni.

S výrobou rumu se začalo přibližně v 16. Století, kdy si tento nápoj dopřávali otroci na plantážích na posilněnou. V 17. století se pak stal oblíbeným a neopomenutelným společníkem námořníků. Z této doby také pochází nám známý Grog (rum ředěný vodou). A v neposlední řadě byl také využíván v lékařství jako anestetikum nebo jako platidlo při obchodu s otroky.


Základní surovina pro výrobu rumu – cukrová třtina se na Kubu dostala díky Kryštofu Kolumbovi, který ji přivezl na své druhé plavbě do Ameriky v roce 1494. Rostlina výrazně připomíná kukuřici. Po sklizni (ruční nebo mechanické) se rostliny nasekají na malé kusy a lisují. Šťáva z nich se zachytává. Vše se musí stihnout do 24 hodin, jinak se rostliny zkazí. Extrakcí se z třtinové šťávy získává melasa (odpadní látka při výrobě cukru), která se následně kvasí a destiluje. Vzniklý rum je bezbarvý. Barvu získává až zráním, případně přidáním speciálního karamelu. Podle charakteru požadovaného destilátu zraje rum od několika měsíců do tří let. Prodávané zboží je pak směsicí různě starých produktů, což má zajistit zachování typické chuti a vůně.

V současné době se poptávka po pravém, kvalitním kubánském rumu zvyšuje. Je to způsobeno zejména nárůstem obliby míchaných nápojů jako je například Mojito či Daiquiri.

Na Kubě se rum pije stejně, jako v ČR pivo. Jedním z vysvětlení je, že krutá realita života se lépe snáší přes mlžný alkoholický opar. V každém případě – objednávat si u baru rum po panácích není nejrozumnější. Výhodnější (jak ekonomicky, tak ze sociálního hlediska – není třeba zbytečně na sebe poutat pozornost přítomných popíjejících) je zakoupit rovnou celou láhev. Je však třeba mít u sebe vlastní prázdnou láhev, protože překvapivě právě tohle zboží je na Kubě velmi nedostatkové.

Nejkvalitnější kubánské rumy jsou k dostání ve státních obchodech. Je jedno, do kterého a kde zajdete, protože ceny jsou (a musí být) ve všech stejné. Kvalitní litrová láhev rumu vychází v přepočtu okolo 800 až tisíce korun, což je o dost méně, než se za stejnou láhev platí u nás (pokud je tady vůbec k sehnání, většinou je tento typ nápojů dostupný pouze v internetových obchodech).
Nejvýznačnější firmy vyrábějící rum:

METHUSALEM

Firma byla založena v roce 1872 na Kubě. Do 60. let 19. století vyráběla firma na Kubě, ale za Castrova režimu byla konfiskována a nyní se rum vyrábí podle kubánské receptury v Dominikánské republice. Ve své kategorii získává především v posledních letech nejvyšší ocenění. Výroba je založena na stejné metodě jaká se používá pro výrobu brandy, sherry nebo koňaku.

PLANCHAO

Rum vonící pravou Kubou a krásnými ženami. Je nejoblíbenější značkou Kubánců i turistů.

SANTIAGO

Značka, která je následníkem firmy METHUSALEM (po jejím vystěhování). Vyrábí se ve stejné továrně a pravděpodobně stejnými nebo velmi podobnými postupy. Zraje v nejstarších sudech, které jsou na Kubě k sehnání (některé až z 20. let 20. století).

Chcete si vychutnat kvalitní kubánský rum tady u nás v Česku? Pořiďte si ho u specialistů v Alkohol.cz.