food_chicken-copy

Kubánské jídlo

Kubánská kuchyně je výsledkem působení několika různých vlivůindiánů z kmene Tainů, portugalských a španělských kolonizátorů, černých otroků a čínských přistěhovalců. Indiáni na Kubu přinesli kukuřici a kukuřičnou mouku, yucu, boniato a papriku. Španělé přivezli dobytek, prasata a kuřata.

Typickými ingrediencemi kubánské kuchyně jsou rýže a fazole. Z nich také vzniká nejtradičnější jídlo na Kubě – Congrí. Jedná se o rýži s barevnými fazolemi. Alternativou je pak Moros y Cristianos, což je rýže s černými fazolemi.Přesto, že toto jídlo vypadá poměrně chudě a snad by mohlo vzbuzovat pocit, že maso na Kubě nepatří k oblíbeným surovinám, opak je pravdou. Kubánská strava je jako stvořená pro milovníky masa. Nejčastěji se připravuje hovězí a vepřové, nechybí ani kuřecí maso. Masa jsou nejčastěji upravována marinováním (citronová a pomerančová marináda). Kromě úpravy masa se marinády používají jako zálivky salátů nebo na boniatos.

Husté omáčky jaké známe v evropských poměrech, se na Kubě vůbec nedělají. Pro Kubánce pojem omáčka označuje šťávu, která vznikne při dušení masa s tukem.

Ačkoliv je Kuba ostrovní stát a o čerstvé rybí maso by nebyla nouze, téměř se s ním nesetkáte. Výjimku tvoří pouze langusty a nasolené tresky. Místní specialitou jsou žabí stehýnka. Na Kubě jsou chovány speciální obrovské žáby určené na maso.

Na rozdíl od jiných kuchyní se na Kubě nenarazíte na jídla ostrá nebo výrazně kořeněná. Nejčastější koření je česnek, pepř, oregáno, paprika, kmín, bobkový list.
Přílohou nejčastěji bývají smažené divoké banány, yuca, boniatos (kubánské sladké brambory), malanga (rostlina s hlízami podobnými bramborám), fazole a rýže. Ze zeleniny se nejvíce využívá rajčat, papriky a česneku.

Více než zelenina je na Kubě oblíbené ovoce – pomeranče, guava, ananas, papája, mango,…, které je možné sehnat na každé tržnici.

Jako moučník jsou oblíbené koblihy, ananasové dorty nebo karamelový krém.
V případě, že se rozhodnete navštívit kubánskou restauraci, je třeba počítat nejen s podstatně delším časovým úsekem než je běžné u nás, ale také s tím, že klasické menu typu polévka, hlavní jídlo, zákusek se zde nevede. Pro Kubánce menu znamená stůl prostřený vším možným s bohatou paletou chutí. Každý si objedná své oblíbené pokrmy a přílohy, o které se pak dělí i s ostatními stolovníky.

Mezi běžné kubánské nápoje se řadí pivo (vyrábí se několik druhů světlého piva, např. značka Cristal, Bucanero ), husté a sladké ovocné šťávy, silná černá káva s mlékem, koktejly.