Toto nádherné místo bývá nazýváno Playa Azul, což ve španělštině znamená „modrá pláž“.

Varadero - plážVaradero – plážVaradero je největším rekreačním centrem ostrova. Z jedné strany obklopeno lagunou, z druhé chráněno mořem. Leží na severu Kuby na poloostrově Hicacos, v provincii Matanzas. Poloostrov Hicacos
je široký pouze 1.2 km, přičemž cíp tohoto poloostrova je nejsevernější místo celého ostrova. Nachází se zde národní přírodní rezervace Hicacos Point Natural Park založena roku 1974. Můžeme zde nalézt jeden z prvních solivarů nového světa, prales, jezero Mangón či 250 m dlouhou jeskyni Cave of Ambrosio.

Varadero bylo původně malou vesničkou produkující sůl. Desítky kilometrů dlouhé písčité pláže omývají vlny azurově modrého Karibského moře. Není divu, že se pláže okolo Varadera řadí k 10 nejkrásnějším v Karibiku, navíc dlouhé celých 20 kilometrů. Moře je ideální nejen pro nadšené plavce, ale i pro rybolov a potápění. Pod mořskou hladinou se nachází pestrá fauna i flora, kostry potopených lodí, podmořské jeskyně a také jeden z nejvýznamnějších korálových útesů dosahující rozlohy asi 7000 km2.



První zmínky o Varaderu se objevují již v roce 1555. Místo bylo využíváno jako „suchý dok“ (španělsky Varadero) a také se zde nacházel solný důl. Město Varadero bylo založeno 5. prosince 1887, na základě rozhodnutí několika rodin vystavět si zde svá rekreační sídla. Rozkládá se na ploše 32 km2 a žije zde asi 20 000 obyvatel. Někdy bývá Varadero označováno jako Playa Azul, což ve španělštině znamená „modrá pláž“. Nachází se asi 140 km východně od hlavního města Kuby – Havany. Najdeme zde druhé nejvýznamnější letiště na Kubě sloužící turistické dopravě – Juan Gualberto Gomez Airport.

Na pláže Varadera zavítá ročně okolo 500 000 turistů. Nejčastěšími návštěvníky jsou turisté z Evropy, Latinské Ameriky a Kanady. První turisté navštívili Varadero již v 70. letech 19. Století. Po mnoho dalších let pak byla tato oblast považována za místo určené pouze pro „elitu“. V roce 1910 zde poprvé odstartovala každoroční veslařská regata, o pět let později byl otevřen první hotel – Varadero a následně klub – Club Nautico.

Od roku 1950 pak odstartoval tzv. hotelový boom, který trval až do Kubánské revoluce v roce 1959. Po této revoluci v roce 1959 však byly domy, hotely a jiné statky vyvlastněny vládou.
Od té doby na Kubu začali místo američanů jezdit Kanaďané a elita z tehdejšího Sovětského svazu. Hotely dodnes z většiny vlastní stát.
Není se však čeho bát, o turisty se na Kubě starají velice dobře, naříkat můžou pouze místní, kteří až na určité vyjímky (zaměstnanci atp.) nemají do
některých turistických míst a hotelů přístup.

Mezi nejznámější osobnosti, které se ve Varaderu zdržovaly, patří například mafiánský boss Al Capone. V současné době se v oblasti Varadera nachází velké množství hotelů na vynikající úrovni (většinově se jedná o pobočky světoznámých hotelových řetězců). Rodným jazykem Kubánců je španělština, ale bez větších problémů je možné se zde domluvit i anglicky (v hotelovém zázemí také německy a rusky).

Známým lákadlem Kuby je také Tropicana klub v Havaně, kde je možné seznámit se s autentickou atmosférou kubánské zábavy. Podobný klub se nachází také v blízkosti Varadera ve městě Matanzas.
Doprava do těchto vzdálenějších míst, případně přímo po městě je možná taxíkem, nebo pomocí vozíků, které svým způsobem připomínají japonské rikši. Jinou alternativou je pronájem auta v některé z místních půjčoven.

Další možností zábavy je vyzkoušet některý z vodních sportů, návštěva golfového či tenisového hřiště, případně ZOO nebo delfinária. Ukázky práce s delfíny probíhají třikrát denně a návštěvníci mají možnost si s delfíny zaplavat, případně se s nimi za mírný poplatek natočit nebo vyfotit.

Neobvyklé zážitky nabízí i „Cultural center of the Corals“ – představují se zde místní umělci, určitý čas je vyhrazen i dětem, dospělým nebo skupinám amatérů. Páteční večery jsou vyhrazeny divadlu, tanci a hudbě. Pod vedením domorodých instruktorů je možné se naučit základní kubánské taneční rytmy. Součástí centra je i umělecká galerie zabývající se vystavováním a prodejem děl místních umělců a organizací.

Velmi oblíbeným odpočinkovým místem po rušném dni je pak park „Parque Josone“. Kromě palmových oáz obklopujících hladinu jezera se zde nachází několik restaurací nabízejících různé druhy exotických kuchyní, bowlingové dráhy, možnost projížďky na lodičkách,…