Většina zemí má vlastní národní měnu. Na Kubě však, aby se to nepletlo, zavedli měny hned dvě. Existuje zde peso nacionale a peso convertible.Velmi zjednodušeně se dá říci, že peso convertible je turistická měna (bylo zavedeno po zrušení amerického dolaru jako druhého neoficiálního platidla). Samozřejmě je však používáno i běžným domorodým obyvatelstvem.

V peso nacionale dostávají Kubánci výplaty, nakupují za něj potraviny na lístky atp. Ani tato měna není cizincům zakázána, musejí však mít štěstí a objevit místo, kde se dá za ni nakupovat.

Při příjezdu na Kubu je vhodné mít sebou finance v eurech. Je samozřejmě možné směnit si i americké dolary, ale ve směnárně z nich strhnou 10% poplatek za výměnu. Peso convertible, které získáte výměnou eur, pak můžete dále směnit na peso nacionale. Směnárny se na Kubě označují cadeca.



Zda jsou ceny zboží udávány v peso convertible (CUC) nebo v peso nacionale (CUB) je možné rozlišit podle toho, že ceny v CUC jsou udávány v desetinných číslech, kdežto ceny v CUB v desítkách. Pro srovnání s podmínkami v ČR – ceny v pesos convertible je možné brát jako by byly v eurech, ceny v pesos nacionale jsou podobné cenám v korunách.

Na začátku používání pesa convertible se jednalo v podstatě o náhradu dolaru, tedy o výměnu v poměru 1:1. Pokud tedy domorodci uvádí cenu v dolarech, mají na mysli peso convertible.

Obchody označené tienda panamericana patří k těm, kde nakoupíte pouze za peso convertible. Ačkoliv ceny se dají posuzovat ve výše zmíněném poměru, v takto označených obchodech zaplatíte za výrobky více než v Čechách. Za peso nacionale pak nakoupíte na tržištích zeleninu a ovoce, noviny, rychlé občerstvení ve stáncích, nápoje v plechovkách a také v některých pekárnách.

V případě kamenných obchodů je samozřejmě možnost platit i kartou. Nesmí však být vystavena americkou společností. Evropané by neměli mít s placením problémy, pokud budou mít Visa kartu nebo Eurocard/Mastercard.

Všude na ulicích je běžně možné potkat velké množství obchodníků s různými druhy zboží. Nejčastější jsou ručně vyrobené figurky, šperky z mušlí, masky, klobouky z palmových listů. Nejčastějším zbožím jsou však portréty Che Guevary a cokoliv na co se dá portrét umístit – trička, klíčenky, zarámované fotografie… Obchodníci samozřejmě o cenách zboží smlouvají a snaží se je dostat co nejvýš. Občas je možné narazit i na „černé obchodníky“ se zakázaným zbožím jako je želvovina, krokodýlí kůže nebo černý korál.

Orientační ceny na Kubě (průměrný Kubánec si vydělá měsíčně asi 300 pesos, tj. asi 15 CUC):

1,5 litru balen vody 0,70 CUC (v turistickém letovisku 1,60 CUC)
Pivo v plechovce 1 CUC ~ 18 pesos
Limonáda v plechovce 0,50 CUC ~ 10 pesos
Chleba 3,50 pesos
4 pomeranče 1 pesos
Večeře v casa particular 5 CUC
Taxík (Havaně z letiště do centra) 30 CUC
Oficiální autostop (asi 150 km) 3 pesos
Vstup do tabákové fabriky 5 CUC