Capitolio

Capitolio

Havana – španělsky La Cristóbal de La Habana, většinou zkracováno pouze na La Habana – je hlavním a zároveň největším městem na Kubě a také tvoří jednu ze 14 kubánských provincií. Nachází se na severozápadě ostrova v blízkosti Mexického zálivu. Jeho břehy omývá Golfský proud. Havana je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. A svou odlišnou kulturou a zvyky láká stále více turistů.


V současné době zde na rozloze asi 720 km2 žije okolo 2 200 000 obyvatel. Město tvoří 15 okresů, z nichž turisticky nejatraktivnější jsou La Habana Vieja, Centro Habana a Vedado.

První průzkumníci se v oblasti Havany objevili v roce 1509. Samotné město pak bylo založeno 25. Srpna 1515 Diégem Velázquezem de Cuéllar. Velázquez nechal v oblasti soudobé Havany postavit pevnost, z níž byly vysílány další dobyvatelské výpravy do všech světových stran. K nejvýznamnějšímu rozkvětu Havany docházelo během 18. a 19. století. V této době měla podobné postavení jako v Evropě Paříž. Z daného období se zachovalo velké množství koloniálních památek. Ve 20. století pak ke kulturnímu dědictví přibyly herny a zvýšená zločinost. Zároveň však dále docházelo k rozkvětu, neboť se Havana stala oblíbeným místem Amerických turistů. Hlavním městem Kuby je Havana od roku 1902.

Havana - centrum

Havana – centrum

Havana je spolu s Varaderem jedním z nejvýznamnějších dopravních uzlů Kuby. Nachází se zde mezinárodní letiště a přístav. Do města také vede hlavní kubánská silnice Carretera Central a železnice. Dopravu po městě zajišťují pouze autobusy. Nejslavnějšími hvězdami Hollywoodu oblíbený a stále podporovaný hotel je National hotel.

Neobvyklý pohled na město z „ptačí perspektivy“ umožňují hned dvě vyhlídková místa – pevnost El Morro ze 16. století a pomník José Martino (výška 109 metrů, přístupný výtahem).

Za památníkem José Martího stojí budova tvaru pěticípé hvězdy. Tato neobvyklá stavba je centrem samotného Fidela Castra. Na druhé straně silnice je umístěn slavný ocelový portrét Che Guevary.
Bohužel však všechno krásné má i svou odvrácenou stranu. Na rozdíl od turisticky navštěvovaných vzkvétajících částí města, jsou okrajové chudinské části plné toulavých psů, rozpadajících se domů a hladovějících obyvatel.

Ve světě je Havana proslavena hlavní svou továrnou na doutníky. Je zde zaměstnáno asi 400 pracovníků (0,02% obyvatel Havany).

Z osobností Havany je nejznámější Ernest Hemmingway, který zde má postavenu sochu. Velmi rád navštěvoval bar La Bodeguita Del Medio. Jeho jméno nese také přístaviště, kde se každoročně pořádá stejnojmenný mezinárodní rybářský turnaj. Vila, kde spisovatel bydlel, se nachází ve čtvrti San Francisko de Paula (15 km jihovýchodně od středu města). V okolí se nachází hroby jeho psích mazlíčků a také je zachována rybářská loďka El Pilar na které jezdil.

Množství Kubánců je velkými sportovními fanoušky. Jedním z nejoblíbenějších sportů je baseball. V Havaně fungují dva Baseballové kluby – Industriales a Metropolitanos. Vstup na skutečné zápasy je zdarma a improvizované turnaje se odehrávají v celém okolí města.